Ismét előkerült egy fotó, ami valóban József Attilát ábrázolja, méghozzá igen különös helyzetben
Röviddel azután, hogy kiderült: mégsem József Attilát ábrázolja a fotó, ami egy Facebook-bejegyzés alapján napokig lázban tartotta a nyilvánosságot, előkerült egy másik, eddig valószínűleg lappangó archív kép, ami kétségkívül a költőt ábázolja. Ez a fotó Illés Zoltán tanár, irodalomtörténész szerint – aki rábukkant a kuriózumra egy kutatása során – kilencven éven keresztül nem szerepelt egyetlen József Attiláról szóló kiadványban sem, tehát generációkon át rejtve volt a nagyközönség elől. Minderről Illés szerdán számolt be Könyves Magazinnak írt cikkében.
A fotó – amelyet Illés egy iskolai projekt keretében folytatott kutatása során talált az Arcanum archívumában – a Magyarország című lap egyik tudósításában jelent meg 1933 február 2-án. A képaláírás szerint „A Halálbüntetés Elleni Liga röpirata miatt eljárás indult a Liga tagjai ellen. A vádlott írók a törvényszéken várják a tárgyalást. Balról jobbra: György Béla, Szimonidesz Lajos, Vámbéry Rusztem védő, Illyés Gyula, Berény Róbert festő és József Attila.”


A büntetőeljárás József Attila harmadik peres ügye volt, és „Röpirat-per” néven vált ismertté. A per Szimonidesz Lajos és társai ellen zajlott 1932 és 1935 között, a szövetség 1932. júniusában megjelent röpiratai kapcsán. Így szól az eredeti cikk szövege:
„Nemzetgyalázási pör folyik a büntetőtörvényszéken, amelynek vádlottjai Szimonidesz Lajos ny. evangélikus lelkész, Zsolt Béla és Illyés Gyula írók, Berény Róbert festőművész és József Attila, akik ellen az ügyészség sajtó útján elkövetett, a magyar állam és nemzet megbecsülése ellen irányuló vétség címén egy röpirat miatt adott ki vádiratot. Múlt év júliusában ugyanis »Dolgozó polgárok, munkások, gondolkodó emberek« címen a vád szerint, röpiratot szerkesztettek és adtak ki, amelyben propagandát kezdeményeztek a rögtönítélő eljárás megszüntetése érdekében és ebben a röpiratban a nemzetet gyalázó részletek vannak. A néhány héttel ezelőtt megtartott tárgyaláson valamennyi vádlott tagadta bűnösségét. Részint úgy védekezett, hogy nem is olvasta a szóbanforgó röpiratot, annak megfogalmazásában nem vett részt, részint azt állította, hogy nem is volt jelen azon a megbeszélésen, ahol a röpirat megszerkesztéséről volt szó. A törvényszék több tanú kihallgatását tartotta szükségesnek és mára idézte meg őket. A tanuk közül azonban csak Neufeld Zoltán nyomdatulajdonos jelent meg, aki tanúvallomásában elmondta, hogy július 28-án 10.000 példányban sokszorosították a kérdéses röpiratot, amelynek száz pengő volt a munkadíja. Az elnök kérdésére, hogy ki volt a megrendelő és ki fizette ki a 100 pengőt, tanú nem tudott felvilágosítást adni, mert — mint mondotta — az egész ügyet sógora, Gerő Zoltán bonyolította le. Méhes elnök a mai tárgyalást február 15-ére napolta el, amikorra újból idézik a meg nem jelent tanukat.”
Illés szerint a felvétel valószínűleg 1933. január 11-én készült, a Budapesti Királyi Büntető Törvényszék épületében. A korabeli nyomdatechnika miatt elég részletszegény a fotó, így szinte lehetetlen eldönteni, pontosan hol is állnak a szereplők, de valószínűleg a tárgyalóterembe szólítás előtt, a Törvényszék folyosóján dolgozhatott a fotós.
Mint Illés felidézi, eddig ismert sajtófotó József Attiláról mindössze három alkalommal készült: 1935 januárjában a Baumgarten-alapítvány díjkiosztásán, majd két évvel később, Thomas Mann budapesti előadásán a Magyar Színházban, és 1937 májusában, amikor Körmendi Zoltánnal és Németh Andorral közösen lépett közönség elé. Szerinte a költő bírósági, peres ügyei részletesen dokumentált esetek, de fényképanyag eddig egyik kapcsán sem került elő.
The post Ismét előkerült egy fotó, ami valóban József Attilát ábrázolja, méghozzá igen különös helyzetben first appeared on 24.hu.